Alüminyum Alüminyum Ekstrüzyon Profil

ALÜMİNYUM EKSTRÜZYON PROFİL:

     Belli bir kesite sahip olan (bu kesitin şekil düz veya amca uygun değişik olabilir) ve kesit/boy oranı küçük olan başka değişle, boyu eninde çok fazla olan şekillendirilmiş malzemeler “profil” olarak tanımlanır.Profil üretim için birçok metal gibi alüminyum da haddeleme (çekme) veya ekstrüzyon metodu ile işlenir.Ancak, karmaşık şekilli profil için en çok kullanılan metod “ekstrüzyon”dur.

 Ekstrüzyon ile üretilen alüminyum profillerin kullanma sahaları;

     Nakliye araçları(otomobil,gemi,tren,metro,uçak ve uzay araçlar)

     Mimari uygulamalar ve inşaat sektörü (binaların cephe kaplama sistemleri (fasad) pencereler,kapılar,çeşitli, kontrüksiyonlar)

 • Elektrik endüstrisi
 • Makine ve ekipman imali
 • Kimya ve gıda endüstrisinde,

 ALÜMİNYUMUN PROFİLLERİN ANODİK OKSİDASYONU (ELOKSAL)

     Mimari amaçla üretilen alüminyum profillerin görünüş bakımından cazibeli olmaları tercih edilir.Kullanım yerinden uzun yıllar görünüm be renginin bozulması istenir. Gerçekte, alüminyum kendi tabiatı icabı var olan tabii oksit tabakası, alüminyumu ona hiçbir işleme gerek kalmadan yıllarca korozyona karşı korursa da, bu tabakanın (ki 1-2 mikron kalınlıktadır) kalınlığının daha da artırılarak (10-25 mikron) görünüm korunması garantiye alınır.Bu işlem İngilizce kökenli “anodik oksidasyon” (anodizing,anodic, oxidation) veya Almanca kökenli “ eloksal” (eloxal) olarak tanınır. Bu yazımızda, her iki ifadede aynı şekilde kullanlımaktadır.

      Anodik oksidasyon yapılması elektrolitik bir işlemdir ve birçok metodları vardır.Prensipte, alüminyum profiller, asitli bir elektrolit çözünme ve uğrar ve profilin yüzeyinde bir oksit tabakası oluşur. Bu tabaka cam gibi saydamdır. Alüminyum, korozyondan koruyan bu tabakadır.

       ALÜMİNYUM PROFİLLERİN BOYANMASI:

      Alüminyum yüzeyine boya tatbikinden önce, yüzeyin temizlenmesi ve boyanın iyi yapışması için hazırlanması gerekir. Bu işlem sırasında, yüzeye korozyonu önleyici bir özellik de kazandırılır. Kromat veya kromat+fosfat karışımı eriyikler, alüminyum profil ve levhaların mimari uygulamalarında tercih edilirken; alüminyum-çelik kompozit malzemelerde çinko-fosfat bileşikleri kullanılır. Bu işlemlerden sonra elekrostatik toz boya ile değişik renklerde boyama işlemi yapılır.

       ALÜMİNYUM ve GELECEK:

      Teknoloji ve endüstri geliştikçe alüminyum kullanımı da artmaktadır. Daha hafif, daha sağlam, daha verimli, daha uzun ömürlü ve daha ekonomik ürünler için tercih edilmektedir. Uzay araçları dahil olmak üzere taşıt araçları, ambalaj, köprüler+elektrik nakil hatları inşaat ve diğer mühendislik uygulamalar için alüminyum vazgeçilmez bir metaldir. Alüminyum endüstrisi: yeni teknolojik gelişmeler, üretim tasarım için AR-GE çalışmalarına devam etmektedir.

       Jules Varne'in Dediği Gibi Alüminyum:

 •      GÜMÜŞÜN PARLAKLIĞINA
 •      ALTININ ASALETİNE
 •      DEMİRİN SAĞLAMLIĞINA
 •      BAKIRIN UYSALLIĞINA
 •      CAMIN ESTETİĞİNE
 •      RAHAT İŞLENEBİLRLİĞİNE
 •      KOLAY BULUNABİLİRLİĞİNE
 •      DEMİRİN ÜÇ KATI HAFİFLİĞİNE

   ‘sahiptir.

 


Ana Sayfa AramaSite Haritası