Cam Alüminyum


         Metal, medeniyetin gelişiminde önemli görev yapmaktadır. Bu gelişme sürecinde, alüminyum kadar rol oynayan az sayıda metal bulunur. Alüminyum kendisine has özellikleri ile, çok eski çağlardan beri bilinen, ağaç, bakır, demir ve çelik gibi bir çok malzemeden daha önem kazanmış bulunmaktadır. 19. yüzyılın ikinci yarısından beri endüstriyel çapta üretilen çok genç bir metal olmasına rağmen, bugün bakır ve alaşımları, kurşun kalay ve çinko tüm demir dışı metallerin toplam kullanmadan daha çok miktarda kullanılmaktadır.          

NEDEN ALÜMİNYUM?


• Paslanmaz, sararmaz, dayanıklıdır.
• Işığı mükemmel yansıtır.
• Çelik, bakır ve pirinçten 3 kat daha hafiftir.
• Alaşımları çelikten bile daha dayanıklıdır.
• Aynı kalitede yüksek miktarda üretilebilir.
• Estetik olup her renge boyanabilir.
• Soğuğa ve sıcağa dayanıklıdır.
• Yangın esnasında kıvılcım ve zehirli gaz çıkarmaz.
• Tamamı ile geri dönüşüm özelliği vardır.
• Hassas töleransa sahip ürünler üretilebilir.

         Alüminyum, yeryüzünde oksijen ve silisyumdan sonra en çok bulunan üçüncü element olmasına rağmen, endüstriyel çapta üretimi 1886 yılında elektroliz yönteminin kullanılmaya başlanması ile gerçekleşmiştir.
         Alüminyumun endüstriyel çapta üretimi çok kolaylaşmış ve bu en genç metal, demir çelikten sonra dünyada en çok kullanılan ikinci metal olmuştur.
         Ekstrüzyon yöntemi ile çeşitli kesitlerde profil çubuk, boru, lamalar ve fılmasin elde edilir.
         Alüminyum, ekstrüzyon işlemine çok uygun bir metaldir. Böylece, kullanım amacına uygun şekil ve ölçülerde pek çok ürün, başka bir biçimlendirme işlemine gerek kalmadan ekonomik bir şekilde üretilir.
         Yassı Ürünler Sıcak ve soğuk haddeleme yöntemi ile alüminyumdan plaka, levha ve folyo gibi yassı ürünler elde edilir.
         Döküm Ürünleri Alüminyumdan, kokil, basınçlı veya kum döküm yöntemleri ile çeşitli büyüklük ve şekilde parçalar
         Alüminyum, binaların çatı ve cephe kaplamalarında, kapı ve pencerelerinde, merdivenlerde, çatı iskeletinde, inşaat iskelelerinde ve sera yapımında büyük miktarda kullanılır
         Alüminyumun sağlamlığı yanında sahip olduğu dekoratif görünüm, eloksal (anodik oksidasyon) kaplama ile bir bakıma ölümsüzleşir. Gerek natürel veya renkli eloksal kaplama, gerek ise lake (elektrostatik toz veya sıvı) boyama ile alüminyum; mimar ve mühendislere inşaat sektöründe zengin seçenekler sunar.
         İnşaat sektöründe ; alüminyum ekstrüzyon, yassı-ürünler ve döküm ürünleri kapı/pencere doğramaları, cephe/çatı kaplamaları ve aksesuarların yapımında kullanılır.


Ana Sayfa AramaSite Haritası