Kalıp 

 

KALIP ÇEŞİTLERİ1)Plastik kalıpları

A)Plastik enjeksiyon kalıpları

Kullanım amacına göre en fazla plastik çeşitinin üretildiği kalıplardır.Enjeksiyon ocağı içinde eritilen plastik hammaddesi kalıbın içine yüksek basınçla enjekte edilir.Kalıbın içinde soğuyan plastik kalıbın şeklini alır.Bu işlemin süresi saniyelerle ölçülebilecek kadar kısa bir sürededir.Bu yöntemle çok hassas ölçülerde plastik parçalar üretilebilir.Uygunsuz ürünler tekrar geri dönüştürülüp şekillendirilebilir.

B) Termoset kalıbı

Bu tür kalıplarda enjeksiyon kalıplarından farklı olarak termoset ve kompozit plastikler yüksek ısı ve basınç altında pişirilerek kalıbın şeklini alması sağlanır.Üretim esnasında taşma çapakları oluşur bu çapaklar dolaplama zımparalama ve vibrasyon gibi işlemler uygulanarak temizlenir. Bu yöntemle şekillendirilen plastikler tekrar geri dönüştürülemez.Pişmiş ekmeğin tekrar un haline getirilememesi gibi.
Örnek ürünler :Bakalit elektrik malzemeleri,Melamin tabaklar,Kül tablaları Vs.

C)Termoform (Vakum) Kalıpları

Bu kalıplama yönteminde termoplastik grubuna giren plastiklerden üretilmiş levha ısıtılır ve vakumla kalıbın üzerine emilerek ürünün formunu alması sağlanır.

D)Şisirme (Blow Mold) Kalıpları

Bu ürünlere en iyi örnek şişelerdir.Ergimiş plastik boru şeklinde ocaktan akarken.Kalıbın arasına hapsedilir ve bir noktadan içine basınçlı hava verilerek kalıbı içinde şişirilir.Kalıp içinde soğuyan plastik kalıbın şeklini alır.

E)Extrüzyon kalıbı

Extrüzyon ocağında eritilen plastik kalıp içinden sürekli olarak akıtılır ve kalıp çıkışında hava veya su ile soğutulur.Pencere kapı profilleri,hortumlar,kablolar vs.Bu yöntemle üretilir.

2)Metal enjeksiyon kalıpları

Aliminyum ve zamak türü yumuşak metallerin üretilmesinde kullanılır.Plastik enjeksiyon kalıpları ile aynı yöntem kullanılır.Yolluk girişleri ve taşma cepleri ile plastik enjeksiyon kalıplarından ayrılır.Sıcak kamara ve soğuk kamara olarak iki tip enjeksiyon presinde üretim yapılır.


3)Metal Form Ve Kesme Sıvama Kalıpları

Sac ve metal levhaların şekillendirmesi amacı
ile kullanılır.Kalıpta uygun şekilde yerleştirilmiş zımbalar ile uygun pres makinalarında sac üzerinde delme kesme ve sıvama gibi işlemler yaparak sac ve metal parçaların seri üretimi sağlanır.

4)Dövme kalıpları

Metallerin ısıtılarak bir kalıbın arasında preslenmesi ile metalin kalıbın şeklini alması sağlanır.

Bir kalıp yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle bir takım fizibilite çalışmalarını yapmanız gerekir.Bunlar kısaca kalıbın çıkacak ürünün yaklaşık üretileceği adet ürünün yapımında kullanılacak plastik türü ürünün ölçülerindeki hassasiyet derecesi yüzey parlaklığı gibi kalıbın maliyetini direkt etkileyen faktörlerdir.

Üretilecek parçalarda mümkün mertebe ters tırnak ve açılar ince cidar kalınlığı gibi detaylara dikkat edilmelidir.Bunlar kalıp maliyetini doğrudan etkileyen faktörlerdir.Parçada olması istenen bir ters tırnak kalıp maliyetini iki katına çıkartabilir.

En iyisi profesyonel bir tasarımcıdan bu konuda destek almak ürünün üç boyutlu katı modellerini bilgisayar ortamında çıkartıp kalıpçıya öyle gitmektir.

Günümüzde prototip yapım teknikleri son derece gelişti bilgisayar ortamında ürünün modellemesini yaptırdıktan sonra bir prototip ürün yaptırırsanız kalıbı yapacak olan firmanın fiyatlandırmada yanılmasını ve ürün tasarımında sonradan yapılabilecek değişiklik ve düzeltmelerin bunun sonucunda hesapta olmayan ek sürelerin ve maliyetlerin başlangıçta önüne geçmiş olursunuz.

Kalıp yapımı yoğun emek ve uzun süreçler gerektiren bir iştir. Bu yüzden az sayıdaki üretimler için kalıp yaptırmak ekonomik olmamaktadır.Örneğin bir plastik enjeksiyon kalıbı yaptıracaksanız küçük parçalarda yıllık 10000 adet altındaki üretimler.Kalp yatırımının amortismanını birkaç yıla yaymanızı gerektirebilir.


Ana Sayfa AramaSite Haritası